Zemanův kalašnikov hýbe českou kotlinou

0 83

zeman milos

Miloš Zeman si zase jednou naběhl na vidle, tedy pardon, na kalašnikova. Samozřejmě mnoho jeho příznivců bude tvrdit, že svým výrokem o použití kalašnikova jako nedemokratického nástroje k odstranění politiků, opět něco sledoval. Že to byl vychytralý tah, že chtěl naštvat pražské kavárník, poukázat na problém, zvýšit si preference a kdo ví co ještě. Pravdou je, že tentokrát o žádný promyšlený politický tah nešlo, Zeman prostě jen rychleji mluvil, než myslel.

Český prezident má obecně vzato jednu velmi nešťastnou vlastnost. Pokud jste politik, máte možnost buď něco říct, nebo neříct, a nebo něco říct tak, abyste pak svůj výrok museli stále dokola vysvětlovat a obhajovat . Zeman velmi často volí třetí možnost. Absolutně nic ho nenutilo k tomu, mluvit cosi o kalašnikovu v souvislosti s politiky. Na otázku, jak se dají odstranit politici, stačila bohatě první část jeho odpovědi, tedy že k tomu jsou určené demokratické volby. Přesně tak by odpověděla drtivá většina státníků na západě. To je ta varianta říct. Varianta neříct by byla, pokud by na toto téma prostě odmítl odpovědět. Také by se asi nic nestalo, no comment se používá dnes a denně. Miloš Zeman však svou odpověď vyšperkoval názorem, že politici včetně prezidenta se dají odstranit nedemokratickou cestou, tedy kalašnikovem.

Lavina se spustila. Kalašnikov je v současném západním světě synonymem pro terorismus. A terorismus je přesně to, o čem se (s výjimkou nihilistů z magazínu Charlie Hebdo) příliš nežertuje. Premiér sobotka reagoval tak, že Zeman děsí jeho děti, celá politická garnitura spustila kritiku, že Zeman navádí k vystřílení Strakovy akademie a chce nechat zastřelit předsedu vlády. Nechce, v tomto případě je nutné přiznat, že svou hromadu polen do problému přiložili novináři a celková hysterie kolem výroku není úplně na místě. Na druhou stranu, Zeman je prezident a už by si to měl, proboha, uvědomit. Opravdu není možné trousit verbální lejna (které on zcela nesprávně nazývá bonmoty) , pokud jste hlava státu. Prezident má vážit svá slova, což je to poslední, co Zeman dělá.

Ostatně podobných příkladů je víc. Vůbec nic nenutilo Zemana, aby ve svém projevu zmiňoval jmenovitě novináře Ferdinanda Peroutku a dokonce konkrétní článek. Jeho řeč by tím nijak neutrpěla, jako konstatování, že intelektuálové často selhávají tváří v tvář zlu, klidně mohlo zůstat v obecné rovině. Zeman se však chtěl blýsknout, trošku pourážet a výsledkem je nedůstojná tahanice, soudy a Ovčáček neúnavně kydající špínu na Peroutku. Jediná věta, která vůbec nemusela být řečena a vše se už točí jen kolem ní.

Z těchto důvodů nesouhlasím s tvrzením, že Zeman vynikající rétor. Kdysi býval, nyní jede na jakéhosi autopilota s velmi zastaralým softwarem. Opravdu zásadní politickou myšlenku nebo ideu, stejně jako opravdu dobrý projev, jsem od něj za dobu jeho prezidentského angažmá neslyšel. Slyšel jsem spoustu jízlivých jedovatostí, podivných příměrů, podpásových kopanců a vulgarit. Nic z toho není součástí běžné rétorické výbavy prezidentů. Miloš Zeman by si měl uvědomit, že skutečně lze odstranit každého politika. V jeho případě mu stačí otrávit prejt.