Zeman se v Tatrách setkal s Kiskou

Setkání prezidentů

89

Prezident Miloš Zeman zavítal na návštěvu Slovenska a v Tatrách, konkrétně na Štrbském plese, se setkal se svým protějškem Andrejem Kiskou. Oba státníci absolvovali společný oběd a projížďku historickým kočárem. Zeman upozornil na to, že na Slovensku stále není Český dům a vyzval prezidetna Kisku, aby na tento projekt našel peníze. Vyjádřil naději, že součástí domu bude i “hospůdka”.

Na společné tiskové konferenci pak Zeman mimo jiné uvedl, že vydáni hackera Nikulina bylo chybou a posloužilo silám bojujícím proti prezidentu Trumpovi. Vyjádřil rovněž názor, že osobně je proti vypovídání diplomatů, ale respektuje v tomto případě dělbu moci. Narážel tak na kauzu Skripal, kvůli které Česká republika vypověděla tři ruské diplomaty. Andrej Kiska naopak vyjádřil politování nad tím, že jeho země se k podobnému kroku neodhodlala.

Zeman se později sešel také s nově jmenovaným slovenským předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Probírali například nadcházející slovenské předsednictví Visegrádské čtyřce nebo kauze Skripal. V pátek se prezident Zeman vrací ze Slovenska zpět do Prahy.

(chat)