Zakouří si Zeman jednou i u korunovačních klenotů?

0 67

Miloš Zeman Portait| Funny Pics | Collection of People Pictures and Images

Vypadá to, že Miloš Zeman přestává zvládat svou kuřáckou vášeň. Na povrch se totiž tu a tam dostanou informace o tom, kde všude si český prezident zakouřil. Začalo to už obligátním „popelníčkem“, kterého se dožadoval po řediteli České televize Dvořákovi. To ještě chvíli předtím málem upadl a videem, které uniklo z ČT, se bavil měsíc celý národ. Tehdy to ještě vypadalo jako ojedinělá lapálie.

Zeman si však také zakouřil při zářijovém summitu NATO ve Velké Británii. Zeman se ubytoval v luxusním hotelu Raddison Blu v Bristolu. Tento hotel je celý nekuřácký, což našeho prezidenta nijak nevyvedlo z míry a Zeman v hotelu bez ostychu vykuřoval. Ministerstvo zahraničí dostalo účet na 60 tisíc korun za vyčištění nekuřácké místnosti. Novináři ovšem od ministerstva, prezidentské kanceláře ani vedení hotelu nikdy nedostali uspokojivou odpověď, za a kdo částku platil. Všichni drželi basu, takže se prezident mohl tvářit, že se nic nestalo.

Na patnáct tisíc korun pak přišlo další vykuřování luxusního podniku, tentokrát to byla vyhlášená brněnská restaurace Pavillon, kam se Zeman uchýlil po návštěvě soudců Ústavního soudu. Tentokrát si na vedení podniku dopředu vymohl výjimku, za kterou zaplatil oněch patnáct tisíc korun. Jsou to naprosté drobné a možná by se chtělo říct, ať si prezident kouří, kde chce. Je to přece prezident. Ale v tom je právě ten zakopaný pes. Prezident by se měl minimálně alespoň snažit jít příkladem veřejnosti. V oblasti životosprávy už to Zeman zcela zjevně nestihne a ani se o to nepokouší. Je chodící reklamou na tabákový a lihovarnický průmysl a ztělesněním české bůčkovité nezdravé esence života. Zeman si na ní zakládá a nehodlá na tom nic měnit. Je zajímavé, že třeba v Belgii se stala ministryní zdravotnictví Maggie De Blocková a týdny se v zemi nemluvilo o ničem jiném, než že je obézní. Ministryně sice kritiku přešla a pozici si uhájila, ale už to, že se podobná věc veřejně řešila, jasně dokazuje jiný přístup ke zdraví a životosprávě politiků na západě. U nás se za bechera, tlačenku a Petru dávají spíše plusové body.

Za co by se ale plusové body dávat neměly, je ono placení si privilegií spojených s kouřením. Je téměř jisté, že zdaleka ne všechny podobné případy se dostanou do médií. Zeman kouří prakticky nepřetržitě je možné, že účtů za čištění hotelových pokojů bude daleko víc. Je dobře, aby se hlava státu nedokázala ovládnout a jako každý jiný člověk si zapálil na místě a při příležitosti, která na to bude vhodná? Zatímco politici hodlají zakázat kouření naprosto všude a kuřákům je v médiích i od politiků sdělováno, že si mohou dopřávat své nikotinové hřebíky do rakve někde venku, prezident se nehodlá omezovat nikdy, nikde a v ničem. Šedesát nebo sto tisíc za cigárko? Co to je, to je přece směšné, rozpočet hradní kanceláře je 350 milionů, za to se dá zakouřit půlka Evropy. Můžeme jen doufat, že si prezident nevymůže na katolické církvi výjimku, aby si mohl zapálit například ve Svatovítské katedrále. Pohled na vrávorajícího prezidenta uprostřed oblaku cigaretového dýmu by už nedokázal vysvětlit ani mluvčí Ovčáček.