The news is by your side.

Superúterý ukázalo, že Američany čekají hodně těžké volby

0 30

Donald Trump_Hillary Clintonova

Donald Trump a Hillary Clintonová se podle očekávání stali vítězi v tzv. superúterý. V tento den se volilo hned v 11 státech a podle politologů je tenhle den pro volby klíčový. Kdo nevyhrál superúterý, nikdy se prezidentem nestal.

Svou dominanci potvrdila jak Clintonová, tak Trupm. Oba získali sedm států. Demokrat Bernie Sanders pouze čtyři. Dva republikánští kandidáti dohromady také čtyři, takže nic moc. Sice se čekalo, že Trump může zvítězit ještě drtivěji, ale to na věci celkem nic nemění. Američané se zvolna blíží do situace, kdy budou volit ve velmi obtížné volbě.

Není to jen o Trumpovi, který jako hromosvod schytává prakticky veškerou kritiku (a také pozornost). Podíváme li se na takového Bernieho Sanderse, pak tenhle muž by rozhodně byl pro Ameriku stejně velký problém, pokud by se stal prezidentem, jako Trump. Extrémní levičák chce bezplatné zdravotnictví i vysoké školy. Vymezuje se proti establishmentu, politikům, Wall Streetu, korporacím. Zkrátka v Americe zaměřené na výkon, peníze a oslavu kapitalismu působí jako zjevení. Přesto má nezanedbatelnou podporu zejména u mladých a nízkopříjmových skupin. Většina odborníků se ale shoduje, že jeho plány jsou naprosto nereálné, podle některých dokonce šílené. Takže v pelotonu tu máme jednoho megalomanského populistického miliardáře v republikánském táboře a jednoho levicového blouznivce v táboře demokratickém.

U republikánů se hodně sází na Teda Cruze a tady v našich médiích to díky jeho srovnávání s Trumpem vypadá, jakoby právě tento politik měl být jeho hlavním vyzyvatelem. Ted Cruz je možná stále vážný soupeř, ale je také náboženský fanatik. Volí ho zapálení evangelíci a ultrakonzervativci. Posadit Cruze a Sanderse na dva dny do jedné místnosti, asi by se tam povraždily. Tak moc jsou protichůdní a tak moc jsou oba, každý svým způsobem radikální.

Jako sympatičtější se tak rozhodně jeví mladý floridský senátor vypadá svěže, není ani radikální, ani nijak hrubý nebo výstřední. Jenže superúterý projel na celé čáře, získal jediný stát a v republikánských kuloárech se šušká, že se nad ním brzy zavře voda. To brzy bude nejspíš po volbách na Floridě, které se konají za dva týdny. Podle průzkumů vyhraje Trump. Pokud se tak stane, Rubio velmi pravděpodobně položí svou kandidaturu. Ostatně už by mu nikdo nedal peníze ani podporu.

S tou je to u republikánů vůbec ošemetné. Strana se stále nemůže ztotožnit s Trumpem jako hlavním kandidátem na prezidenta. Hledají se varianty, někteří chtějí podpořit Cruze, další doufají, že Trump bude kandidovat jako nezávislý. Ať tak či tak, republikáni do boje o Bílý dům nejdou zrovna v nejlepší kondici. Ovšem to Donalda Trumpa příliš nezajímá. On jede svou one man show a je si jist, že uspěje.

U demokratů je si stejně jistá Hillary Clintonová. Jenže stejně jistá si byla před primárkami s jakýmsi černochem jménem Obama. Neměl tehdy ani peníze ani bůhvíjakou podporu demokratů. A teď sedí už druhé volební období v Bílém domě.  Clintonová se bude rvát o svou nejspíš poslední šanci stát se historicky první prezidentkou USA. A Trump bude soupeř, kterého bude možné porazit, protože dělá mnoho chyb a stejné množství lidí ho miluje jako nenávidí. Ameriku bude čekat klíčová volba. Svět se mění a kdo bude sedět v Oválné pracovně, ten bude ve středobodu dění, které podle mnohých směřuje k válce a ekonomickému i ekologickému kolapsu.