The news is by your side.

Sporné otázky ohledně koalice ANO a ČSSD přetrvávají

0 57

Jednání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD bude tento týden pokračovat. Už nyní je ale jasné, že věci nejdou kupředu příliš dobře. ČSSD trvá na tom, že Andrej Babiš musí odstoupit z pozice premiéra, pokud bude odsouzen prvoinstančním soudem. V televizi Prima řekl předseda sněmovny Radek Vondráček, že Babiš s tímto závazkem nemá problém, ale že by bylo ponižující, aby taková věc byla napsána v koaliční smlouvě. Ovšem Andrej Babiš dnes napsal, že žádný takový slib nedal. Toto řešení je pro něj tak stále zatím nepřijatelné.

Další spor se vede o přístup k SPD. Širší vedení ČSSD si zakázalo jakoukoliv spolupráci s touto stranou. Současně po hnutí ANO požaduje převolení vedení orgánů, ve kterých mají funkce Okamurovi lidé. Jde také o samotného Tomia Okamuru, který je místopředsedou Sněmovny. To ovšem ANO rovněž odmítá s tím, že by měl být zachováno poměrné zastoupení ve funkcích a převolení není na pořadu dne.

ČSSD se rovněž chystá na celostranické referendum, ve kterém by se členové strany měli ke koalici s hnutím ANO vyjádřit. Výkonný výbor strany konání referenda posvětil s tím, že nebude probíhat ani elektronicky ani korespondenčně, ale uskuteční se jako tajné volby v jednotlivých místních organizacích. Pro vedení strany bude výsledek referenda závazný.