The news is by your side.

Proč je dobré mít EET, i když je to špatný projekt?

0 38

EET_Elektronicka_evidence_trzeb

Kolem elektronické evidence tržeb se toho napsalo už hodně. A většina toho byla negativní. Ano, EET je špatný nápad a přináší mnohá nebezpečí, zejména pro malé živnostníky. Ale přijetí celé téhle záležitosti má jedno pozitivum. Může odstartovat pád Andreje Babiše do politického propadliště.

Je s podivem, kolik energie náš největší oligarcha do svého chorvatského dítěte investoval. Neváhal dokonce snížit daně na pivo. Snaží se tak uplatit hospodské, aby proti EET nereptali. Přesvědčuje, kudy chodí ve sněmovně, u Jílkové, u Moravce, ve všech možných dalších pořadech. Nakonec neváhal a dal všanc svoji vlastní funkci. Pokud EET nebude fungovat, nebo nezačne díky němu větší výběr daní, Babiš odejde z ministerstva financí.

Je to samozřejmě nesmysl, Babiš z ministerstva neodejde nejspíš minimálně do příštích voleb, ale dal jasně najevo, že bez elektronické evidence tržeb prostě dál nemůže být. Je jediným opravdovým zastáncem tohoto projektu, ostatní koaliční partneři na něj spíše přikyvují (minimálně lidovci s dost velkými obavami), ale rozhodně jej nevítají. Jakýkoliv problém s EET tak může způsobit Babišovi velké komplikace. Nejen, že na něj ihned začne útočit opozice, z té si nic nedělá. Ale i jeho koaliční partneři někde v hloubi duše doufají, že se celý projekt nepovede a doposud dominantní Babiš dostane KO.

A zde je právě ona šance. EET je podle odborníků zpackaný projekt, který nebude fungovat. Známe, jak stát „umí“ IT, stačí si vzpomenout na registr vozidel. Babiš se zaklíná tím, že na projektu dělají jeho nejlepší lidé. Jenže i tak je šance, že už ve fázi technické realizace se mnoho věcí nepovede. Stačí nějaké zpoždění, únik dat, problémy se sítí, cokoliv, a na Babiše se začne sypat kritika za špatně připravený projekt. To se ostatně už děje u kontrolních hlášení, kde je amaterismus ministerstva financí vidět v celé nahotě. Zákon se musí už dva týdny po svém uvedení do praxe předělávat a sám ministr financí uznal, že má mnoho chyb. U EET si nemůže dovolit ani jedinou. Vsadil na něj svou politickou kariéru.

A i kdyby čistě náhodou celý segment IT fungoval zázračně dobře, stejně je zde možnost, že se prostě výběr daní nezvýší. Nebo rozhodně ne o 18 miliard, jak tvrdí Babiš. Co bude pak? Smyslem zákona je navýšení příjmů rozpočtu o tuto částku. Díky EET mají zmizet karuselové obchody a daňové úniky. Co když nezmizí ani jedno? Babiš není bůhví jak zdatný rétor a bude mít velký problém lidově řečeno okecat, proč se ani po zavedení EET výběr daní nezlepšil. Vůbec nejlepší zprávou by byl nějaký fatální problém. Například nějaký masivní únik citlivých dat nebo odhalení korupce při soutěžích na EET. Tohle všechno jsou rizika, která by znamenala obrovský problém pro další politiku hnutí ANO.

Babiš není hloupý a jistě ví, co ho čeká. Možná si plete státní správu s Agrofertem. Státní správa není natolik výkonná, aby bezchybně zvládala takto velké IT projekty. V soukromém Agrofertu by se to nejspíš podařilo. Přesto je zde ta hlavní otázka, proč vlastně Babiš celý koncept EET vůbec rozjížděl, když viděl, jak ohromnou nevoli vzbuzuje u podnikatelů a jak mocně proti němu bojuje opozice. Buď bezmezně věří v chorvatský model a skutečně si myslí, že díky EET se dramaticky vylepší čísla ve státním rozpočtu, nebo z celého projektu hodlá těžit pro své vlastní účely. Kdo měl s Andrejem Babišem někdy tu čest jednat osobně, nemůže být na pochybách, která varianta platí.