The news is by your side.

ODS na startu nové etapy proti Evropě, uprchlíkům a Babišovi

0 59

ods-logo

Nikoho nemohlo překvapit, že lídrem ODS zůstal po volebním sněmu současný předseda Petr Fiala. Více než devadesát procent hlasů delegátů dokládá, že alternativa ani výběr nebyl k dispozici. Překvapení tak nastalo jen u místopředsednických postů, které obsadily dvě ženy, pražská zastupitelka Alexandra Udženija a starostka z Obrnic Drahomíra Miklošová. Obhájil Evžen Tošenovský, skončil naopak europoslanec Jan Zahradil a bývalý olomoucký hejtman Martin Novotný. Obměna nastala, nicméně hlavní věcí je, kam se občanští demokraté chtějí ubírat.

Ve svém projevu Fiala prohlásil, že do vlády, tedy přesněji, že ODS je připravená vládnout. Zatímco premiéra Sobotku tento výrok přímo vyděsil, většina komentátorů se spíše lehce pousmívá. ODS vládnout nebude ještě hodně dlouho. Přes všechny řeči o tom, jak se ODS změnila, jak se poučila z chyba a jak za ně draze zaplatila, to zatím na nějaký masivní comback nevypadá. Pravda je, že se zastavil propad. Ale na pravici je těsno víc než kdy předtím. Kalouskova TOP09 i Machovi Svobodní jsou pro ODS v současné chvíli konkurencí. A zapomínat se nesmí ani na ANO, která sice rozhodně není pravicovou stranou, ale přesto ji mnoho pravicových voličů volilo a bude volit znovu. Takže boj o zrno v tomto kurníku bude tuhý a nesmlouvavý. A pak je tu samozřejmě ještě levice, která momentálně zažívá spíše své lepší časy a Sobotkově vládě se zatím vyhýbají nějaké fatální skandály a neúspěchy, takže její voliči zatím nemají důvod migrovat jinam (ODS by asi byla poslední na seznamu, ale každé oslabení levice se samozřejmě hodí).

A s čím vlastně hodlá ODS u voličů bodovat? Zjednodušeně řečeno, je to boj proti EET potažmo Babišovi, boj proti uprchlíkům a boj proti Bruselu, tedy EU. Obhajovat se budou národní zájmy, koncept národního státu a koncept malého, nesocialistického státu.  To není žádná velká změna, tedy vyjma EET a uprchlíků. Ostatně právě tyhle dvě témata jsou to, co jediné může přinést ODS nějaké nové voliče. Zarytý obstrukční boj proti elektronické evidenci tržeb se ODS vyplácí z mnoha důvodů. Babišovské evidence jsou trnem v oku mnoha živnostníkům i podnikatelům, kteří mají být hlavním elektorátem ODS, ale při posledních volbách straně poněkud utekli. Zároveň se jinak suverénní Babiš dostává do nepříjemné defenzivy, kdy musí stále znovu obhajovat pro mnohé neobhajitelný koncept, který navíc dříve či později narazí i na praktické překážky své realizace. Zkrátka tady ODS zabíjí hned několik much jednou ranou. Obstrukce jsou v tomto případě fajn, protože stranu dostávají do hledáčku médií při každé proobstruované schůzy sněmovny.

Uprchlíci jsou další silné téma. Je nošením dříví do lesa psát, kolik procent občanů České republiky je proti uprchlíkům a jak tato čísla budou stoupat s přibývajícími problémy, které migrační vlna bude přinášet. Proti uprchlíkům jsou prakticky všechny parlamentní strany s výjimkou TOP09 (a ta na tomto stanovisku podle mého názoru hodně tratí) a části ČSSD (menšinové). Jenže antiuprchlický program ODS sám o sobě žádné nové hlasy nepřinese. Kdo se rozhoduje jen podle tohoto tématu, má na výběr lepší kujóny, jako je Úsvit nebo Okamura. Ovšem pokud by ODS byla pro uprchlíky, její preference by mohly klesnout klidně až pod pětiprocentní hranici. Jak říká celkem správně Jan Zahradil, bude to možná vůbec poprvé, co volby bude rozhodovat zahraničněpolitické téma, tedy kvóty a migrační politika EU.

Právě nejsilnější kartou, kterou ODS může hrát, je odpor proti Bruselu, evropské integraci a společným politikám, dotacím a evropským strukturám jako takovým. EU má zjevně své nejlepší chvíle na dlouhou dobu (ne li na vždy) za sebou. Příznivců valem ubývá a nezdá se, že by to v dohledné době mělo být lepší. ODS protievropskou politiku měla dříve daleko slabší, držela ji vždy jen část strany napojená na Václava Klause. Nyní však v této otázce zdá se, panuje jednota. Konkurence u TOP09 je naopak silně proevropská, takže tady má ODS nepochybně výhodu. A další konkurenti Svobodní jsou ve svých idealistických konceptech státu přece jenom příliš mimo realitu. Protievropské téma je tak to, co by ODS mělo přinést nejvíce voličských hlasů. Jestli to bude stačit na nějaký oslnivý úspěch, je však v tuto chvíli těžké odhadnout.