The news is by your side.

Jan Hamáček doufá, že ČSSD do vlády s Babišem půjde, jisté to ale rozhodně není

0 79

ČSSD stojí na prahu jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí ve svých dějinách. Její předseda Jan Hamáček dojednal koaliční smlouvu s Andrejem Babišem. Ta sice neobsahuje všechny dopředu avizované body, přesto jí Hamáček považuje za velmi dobrou a tvrdí, že ČSSD by do vlády měla vstoupit. Rozhodovat se bude v referendu, jehož výsledky budou známy až v červnu. Koalice s ČSSD má ve straně mnoho zastánců i odpůrců a není jasné, který tábor má v tuto chvíli navrch. Zatímco v hnutí ANO byl text koaliční smlouvy jednohlasně a okamžitě přijat, v ČSSD se dlouze a vášnivě debatovalo už o tom, zda se má vůbec takováto smlouva předložit straníkům v referendu ke schválení, nebo se má rovnou odmítnout. Nakonec podle kuloárních informací těsně převážil názor, že se má smlouva pustit dál. Pro Hamáčka ale rozhodně není nic vyhráno, smlouvu odmítají sociální demokraté z různých křídel strany, ať už jde o Jiřího Dienstbiera, Milana Štěcha, Milana Chovance nebo třeba Jaroslava Foldynu.

Ten nedávno proslul svým konfliktem s odpůrci Nočních vlků, který skončil málem fyzickou potyčkou. Foldyna po té ještě natočil v posilovně video, kde se k celé záležitosti poměrně ostře vyjadřoval. I tato věc silně rezonuje sociální demokracií. Jedni Foldynu oslavují, jiní jej zavrhují. Je nepochybné, že ČSSD se otřásá v základech a je v ní mnoho odstředivých tendencí. Jak bude strana držet pohromadě v případné vládě Andreje Babiše, je ve hvězdách.

A to ještě neřekli poslední slovo komunisté, kteří s vidinou, že jejich cena stoupá, stupňují své požadavky vůči Andreji Babišovi. Nejnověji za svou podporu vlády chtějí, aby se Andrej Babiš zavázal, že nebude zvyšovat českou účast na vojenských zahraničních misích v rámci NATO. Jak se k tomuto požadavku ANO postaví, zatím není jasné. Věci se každopádně budou dále vyvíjet a jejich konečný výsledek nelze v tuto chvíli odhadnout.