The news is by your side.

S teroristy nevyjednáváme, rovnou je propouštíme

0 54

Antonie Chrástecká Hana Humpálová

Kauza kolem výměny pětice Čechů unesených v Libanonu za libanonského občana Alího Fajáda, skončila velkou blamáží a ostudou pro Českou republiku. Celá záležitost má prakticky jen jedno, i když rozhodně důležité pozitivum, Češi se vrátili v pořádku domů. Tečka. Nic víc na misce vah se znaménkem plus už není. Mínusů je celý pytel.

Tak zaprvé jsme ukázali neschopnost českých tajných služeb, s Vojenským zpravodajstvím v čele. Poslali svého agenta ve skupině lidí do země, která otevřeně a zcela zjevně požadovala, aby byl Fajád vrácen. Libanonci řekli, že je to agent jejich rozvědky a chtějí ho zpět. Češi odmítali s tím, že je to terorista, kterého chtějí Spojené státy. A v takové situaci si pětice Čechů vyjede do Libanonu na jakousi obskurní misi, kterou nejspíš zorganizovala libanonská tajná služba. Nic horšího a hloupějšího se v tuzemských bezpečnostních luzích a hájích nestalo od sametové revoluce. Libanonci dostali Čechy doslova na stříbrném podnosu, když se potloukali po nebezpečném údolí Bikaa. České tajné služby spolu zjevně nekomunikují, dokonce to vypadá, že jedna druhé ráda namaže schody. V zahraničí se už s nimi nikdo bavit nebude. Už proto, že Vojenské zpravodajství klidně zveřejní jméno svého agenta, navíc cestoval pod svým skutečným jménem. Tohle je zpravodajská práce páté cenové skupiny a ve světě to bohužel všichni vidí.

Mnohem horší zlo však napáchala akce ve vztahu k USA. Američanům jsme před výměnou jednoduše oznámili, že Fajáda jim nevydáme a naopak ho pustíme. Samozřejmě neznáme obsah rozhovoru mezi velvyslancem Schapirem a českou stranou, ale z velmi rozezlené a ostré reakce, která následovala. Takto ostré prohlášení na stranu České republiky rovněž nezaznělo možná desítky let.  Spojené státy jsou naši klíčoví spojenci. Jejich konvoj projíždějící Českou republikou vítaly desetitisíce lidí. Američané nám vydali Kevina Dahlgrena, který v Brně zabil čtyři lidi. Američané své občany k soudu do cizích zemí prakticky nevydávají, Česku ale, i vzhledem k povaze případu, vyšli vstříc. Všichni tehdy plesali nad tím, jak skvělé vztahy s Američany máme a jaký je to úspěch. Nyní jsme na Američany udělali dlouhý nos a pustili jsme teroristu, který chtěl prodávat zbraně včetně protiletadlových střel jihoamerickým guerillám. V USA mu hrozilo doživotí, Američané o něj měli mimořádný zájem. Místo toho je z celé záležitosti mimořádný skandál.

Česká vláda se sice tváří, jakoby nic, ministr Pelikán se usmívá do kamery a zdatně mlží, ale veřejnost a média už tuší, že tohle je opravdu malér. Do nekonečna ministr zahraničí Zaorálek opakuje větu, že Česko s teroristy nevyjednává, ale toto tvrzení naráží na smutnou realitu. Je to vzkaz, že teroristé u nás mohou být v bezpečí. Je to návod, jak postupovat, pokud naše policie náhodou nějakého teroristu zatkne. Stačí unést v dané zemi nějaké Čechy a ministr Pelikán pak zařídí výměnu. Náš příspěvek v boji proti terorismu je směšný, ne li trapný. Oslavy nyní probíhají v libanonském Hizballahu, protože právě k této teroristické organizaci Fajád patřil.

Kdo by měl z celé aféry vyvodit odpovědnost? Samozřejmě by měla proběhnout důkladná čistka na Vojenském zpravodajství. Jenže to kvůli aféře Nagyová už o jednoho ředitele Páleníka přišlo, nynější ředitel Berounský je ve funkci zhruba rok a půl, přesto by měl být neprodleně odvolán. Kolem účasti agenta Psíka neustále mlží a Nejnovější verze je, že v Libyi sháněl informace o uneseném kuchaři, který zmizel loni v Libyi. Ať byl ale jeho cíl sebelepší, do Libanonu neměl nikdy odcestovat a Beroun pochybil, když akci schválil. Rozhodně by se mělo uvažovat nad tím, jestli byl v pořádku postup ministra spravedlnosti Pelikána. Samozřejmě z hlediska zákona jistě byl, na nevydání má právo, nicméně propustil teroristu a vystavil tak riziku únosu další Čechy kdekoliv po světě. Všichni nyní totiž vědí, že Česko s teroristy nevyjednává, ale rovnou je propouští.

AKTUALIZACE: Podle informací týdeníku Respekt česká vláda zaplatila za dvě unesené Češky 145 milionů korun. Bohužel v krátké době už druhý důkaz, že Česká republika je v boji proti terorismu nekompromisní a důsledná jen ve verbální rovině. Realita je zoufalá a tristní.