The news is by your side.

Británie se dohodla s Evropskou unií, referendum bude 23. června

0 32

Referendum Britanie

Britský premiér David Cameron se vrací do Londýna ze summitu EU v Brusleu se smlouvou, která má zajistit, že Britové nebudou hlasovat pro vystoupení z unie. Smlouva mění pravidla pro vyplácení dávek lidem ze zahraničí, kteří pracují ve Velké Británii. Také vyjímá ostrovní zemi z budoucích integračních procesů a dává jí velkou autonomii ve finančních otázkách. Podstatné není ani tak to, co se nyní vyjednalo, ale to, jak na smlouvu budou reagovat Britové.
Smlouva se totiž začne ratifikovat, teprve až ve Velké Británii proběhne referendum. A to musí dopadnou tak, že se lidé vyjádří proti vystoupení u unie. David Cameron už ohlásil, že referendum proběhne 24. června. Panovalo všeobecné přesvědčení, že čím dřív bude referendum, tím větší šance, že Británie zůstane v EU. S přibývajícím časem se dá očekávat další zhoršení migrační krize a pokud by referendum bylo až ve druhé půlce roku, hlasy odpůrců unie by mohly už být ve většině.
I tak je situace pro Camerona velmi obtížná. Je otázkou, jestli ústupky vyjednané na summitu budou vůbec stačit. Zaryté euroskeptiky, kterých je zhruba 30 procent jistě, ne, takže smlouva má působit především na nerozhodnuté voliče. Ti sice vidí velké nedostatky ve fungování EU a Brusel miluje na ostrovech opravdu málokdo, ale střízlivě uvažující lidé vědí, že odchodem z unie by se zhoršila dramatiky ekonomická situace. Navíc by se od Británie zřejmě odtrhlo Skotsko, které je baštou příznivců setrvání v EU. Britové tak budou v 23. června vybírat ze dvou zel. Nebude to pro ně jistě jednoduchá volba. Na druhou stranu pro Evropu jde o zcela zásadní věc. Pokud by Británie z Evropy odešla, mohl by nastat dominový efekt. Konstrukce unie by se otřásla v základech.

 

Evropa je dnes plná nejrůznějších protiunijních stran, některé státy se tváří, že s Bruselem vedou válku. Visegrádská čtyřka v tom hraje poslední dobou prim. Fico, Orbán nebo Szydlová jsou zarytými odpůrci unie a příklad Británie by jim dal jen další silný argument. Pak by mohlo některé další státy napadnout, že by mohly začít unii vydírat a chtít si vyjednat lepší podmínky. V době sílící imigrační krize a vidiny konce Schengenského prostoru, by to mohl být i začátek konce samotné Evropské unie.