The news is by your side.

Babiš odmítá jednat s odboráři o zvýšení platů

0 45

Odboráři se dnes scházejí v Praze na protestní meeting. Premiér Andrej Babiš ale na schůzce bude chybět. Pozvání od předsedy Českomoravské unie odborových svazů Josefa Středuly na jednání odborářů totiž výslovně odmítl s tím, „se takového setkání nezúčastní, neboť to nepovažuje za nutné“. Odboráři si naopak stěžují, že veškerá jednání o navýšení platů se zastavila. Není jasné, zda Babiš za sebe nepošle ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavu Němcovou.

Odboráři jsou nespokojeni s politikou vlády, která slibuje zvýšení platů jen některým vybraným skupinám zaměstnanců. Odboráři se snaží prosadit, aby zvýšení platů bylo plošné a nikoliv výběrové. K navýšení platů by mělo podle Středuly dojít už letos v říjnu a mělo by se týkat všech státních zaměstnanců. O tom ale Andrej Babiš nechce ani slyšet, například platy úředníků považuje za dostatečné a vyšší než v soukromém sektoru.

Premiér také vycouval se svého původního slibu danému zdravotnickým odborům. Zdravotníci očekávali zvýšení platových tarifů o 10 procent, jak jim to avizoval ministr zdravotnictví Vojtěch Adam. Babiš ale dnes říká, že nešlo o žádný závazný slib, ale jen podporu záměru, na který v současnosti ale nejsou peníze.