ANO má před sebou těžký rok, ale média stranu podrží, tedy ty její

0 68

ano babis II

S hnutím ANO to nevypadá poslední měsíce úplně dobře. I když nás média zásobují informacemi o tom, že Andrej Babiš je stále nejpopulárnější politik v zemi a že jeho straně stále drží preference na prvním místě, mnoho indicií napovídá, že stranu čeká těžký rok s nejasným koncem.

Na první problém se řeší už dlouhou dobu. Andrej Babiš se z těžko pochopitelných důvodů rozhodl zavést u nás balkánské móresy a prosadit stůj co stůj chorvatský model elektronické evidence tržeb. Kladivo na podnikatele většina z nich odmítá, proti je i opozice, která projednávání zákona úspěšně blokuje už dva měsíce. Přestože Babiš nebo jeho bývalá náměstkyně Hornochová vysvětlují kudy chodí, jak EET prospěje České republice a jak to opravdu není nástroj buzerace živnostníků a podnikatelů, málokdo jim věří. Politologové už věští, že EET bude stát ANO při letošních krajských volbách docela dost voličů. Možná i proto nechává Babiš opozici vesele obstruovat. Bylo by pro něj určitě lepší, kdyby nepopulární evidence tržeb vstoupila v platnost až po volbách. K popularitě navíc nepřispívá ani zpackaný zákon o kontrolních hlášeních, který se pouhé dva týdny po uvedení do praxe musí předělávat. Jsou v něm nesmyslně drakonické tresty za poměrně banální prohřešky v účetnictví, které by mnoho podnikatelů ze dne na den přivedly na buben. Babiš se omlouvá, že to zkazili „tý úředníci“. Tý úředníci jsou jeho podřízení a dělají, co jim řekne. Házet vinu na podřízené je ovšem klasická figura, kterou Babiš rád používá.

Co je pro ANO ještě závažnější, je probíhající vyšetřování kolem dotací, které hojně čerpá Babišův Agrofert (to vede Evropská unie, její úřad proti podvodům OLAF) a také kolem padesátimilionové dotace na Babišovu haciendu Čapí hnízdo (to šetří policie ČR). Hned dvojí vyšetřování, které se zatím rozhodně nejeví jako plané, by mohlo v případě nepříznivého výsledku notně ubrat z preferencí ANO. Přecejenom hesla Nekrademe nebo Nejsme jako oni nevyznívají úplně dobře, pokud se zjistí, že si sám nejvyšší anonista přihrává pro sebe dotace nebo s nimi podvádí. A přesně to hrozí, že se provalí. Vyšetřován je navíc údajně i místopředseda Faltýnek, tentokrát v kauze Agrotec a tunelování České pošty. Zkrátka kostlivci už se neklidně třepou ve skříních a byť se o těchto záležitostech lidé v Mladé frontě rozhodně nedočtou, ostatní média o nich hojně informují. Babiš je z těchto šetření viditelně nervózní, komentuje je prakticky jen sérií osobních útoků a výkřiky lháři a anonymní udavači. Nic moc věcného v tom není.

Do třetice se nedaří vůbec pražská, a celkově ani jiná komunální politika. V Praze spolu soupeřil podivný triumvirát. Neschopná primátorka Krnáčová, všehoschopná bývalá estebačka a mocná zákulisní hráčka Kleslová a levicový radikál Stropnický za zelené. Z této bitvy vyšli poražení úplně všichni. Vše začalo odvoláním Stropnického a následně pádem celé koalice. Tím pádem skončila i Krnáčová, byť si to ona sama zatím ještě nepřipouští. Mezitím se ovšem slunce rozhodlo nesvítit déle na tvář Kleslové, která postupně musela odejít z lukrativních koryt v dozorčích radách, rezignovala na pozice ve straně a nakonec i na pozici starostky Prahy 10. Takový pád asi nečekal vůbec nikdo, ale Babiš dával už delší dobu najevo, že se mu kšeftíky a zákulisní hry Kleslové přestávají líbit. A jeho nepřízeň si Kleslová nemohla dovolit a postupně vyšuměla. Co bude dál s Prahou momentálně neví nikdo, podobně bídně dopadly koalice například v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Opavě,Mostě, Frýdku-Místku nebo Karlových Varech. Tam všude se ANO dostalo do potíží nebo se jejich koalice rovnou rozpadla. Hnutí trpí tím, že nemá kvalitní členskou základnu, především na komunální úrovni je to podivná směs, kterou nedrží nic pohromadě, snad kromě touhy vládnout. Místo vládnutí se však ve spoustě měst musí věnovat vyjednávání a zoufalé snaze udržet se, co to jde. Pokud bude eroze lokálních struktur ANO pokračovat, může to dále oslabit stranu, kterou rozhodně letos nečeká lehký rok. Možná, že pro ANO bude zlomový. Ovšem dokud bude Babiš držet média, úplný krach nehrozí. Jeho média ho vždy podrží.